UWAGA!!! UDZIELAMY ZDALNEJ POMOCY PRAWNEJ.

Czy dopuszczalna jest droga sądowa w sprawach o eksmisję z tymczasowego pomieszczenia?

Przed Sądem Najwyższym rozpatrywane jest zagadnienie prawne, czy dopuszczalna jest droga sądowa w sprawach o eksmisję z tymczasowego pomieszczenia (sygn akt III CZP 61/17). O rozstrzygnięcie tego zagadnienia zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Okręgowy w Warszawie, który spostrzegł, że w sądzie tym powstały dwie rozbieżne linie orzecznicze dotyczące dopuszczalności drogi sądowej we wskazanych sprawach. […]

Przed Sądem Najwyższym rozpatrywane jest zagadnienie prawne, czy dopuszczalna jest droga sądowa w sprawach o eksmisję z tymczasowego pomieszczenia (sygn akt III CZP 61/17).

O rozstrzygnięcie tego zagadnienia zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Okręgowy w Warszawie, który spostrzegł, że w sądzie tym powstały dwie rozbieżne linie orzecznicze dotyczące dopuszczalności drogi sądowej we wskazanych sprawach.

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania przed Sądem Najwyższym i przedstawił stanowisko, iż droga sądowa w sprawach o eksmisję z tymczasowego pomieszczenia jest dopuszczalna.

W ocenie RPO, komornik sądowy nie może sam, po upływie 6 miesięcy, bez wyroku sądowego wyeksmitować dłużnika z takiego pomieszczenia. Tym samym brak dopuszczalności drogi sądowej we wskazanych sprawach byłby nie tylko niezgodny z obowiązującymi przepisami, ale również byłby niezgodny z Konstytucją RP.

Źródło: https://www.rpo.gov.pl Stan na: 23.08.2017 r.

Facebook
Facebook
Twitter