UWAGA!!! UDZIELAMY ZDALNEJ POMOCY PRAWNEJ.

Czy warto czekać ze złożeniem pozwu w sprawie frankowej?

Początek 2022 r. wyraźnie pokazuje, że frankowicze mają ogromne szanse na unieważnienie swojego kredytu przed sądem. U wielu kredytobiorców pojawia się często pytanie: czy czekać ze złożeniem pozwu, czy też nie. Prawnicy Kancelarii SENEKA odpowiadają, dlaczego pozew warto złożyć jak najszybciej.    Czy warto wstrzymywać się z decyzją o skierowaniu pozwu w sprawie frankowej? Kredytobiorcy […]

Początek 2022 r. wyraźnie pokazuje, że frankowicze mają ogromne szanse na unieważnienie swojego kredytu przed sądem. U wielu kredytobiorców pojawia się często pytanie: czy czekać ze złożeniem pozwu, czy też nie. Prawnicy Kancelarii SENEKA odpowiadają, dlaczego pozew warto złożyć jak najszybciej. 

 

Czy warto wstrzymywać się z decyzją o skierowaniu pozwu w sprawie frankowej?

Kredytobiorcy posiadający kredyt denominowany bądź indeksowany do CHF coraz częściej podejmują decyzję o skierowaniu do sądu sprawy o unieważnienie lub odfrankowienie umowy. Mimo rosnącej lawinowo ilości korzystnych dla frankowiczów orzeczeń, wielu kredytobiorców nadal waha się i wstrzymuje z podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do sądu bądź myśli o zawarciu ugody z bankiem. Czy warto?

Zdecydowanie nie. Po pierwsze statystyki z 2021 r. pokazują, że sprawę frankową przed sądem wygrało ponad 95%, z czego ponad 70% umów zostało unieważnionych. Statystyka ta pokazuje, że sądy nie boją się orzekać przeciw bankom i stoją po stronie konsumentów.

Po drugie, co niewątpliwie zauważają frankowicze, obecna sytuacja gospodarcza – zarówno w kraju, jak i w Europie – skutkuje istotnymi wahaniami kursu waluty szwajcarskiej, która w ostatnim czasie notuje rekordowe wartości. Ma to oczywiście wpływ na wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, którą należy uiścić na rzecz banku. Tym samym każdy kolejny miesiąc zwlekania z podjęciem decyzji o skierowaniu pozwu, może być dla kredytobiorców niezwykle bolesny. Podkreślić przy tym należy, że wraz z pozwem można skierować do sądu wniosek o zabezpieczenie, co może skutkować zawieszeniem spłaty kredytu na czas trwania procesu.

Należy zaznaczyć, że wojna na Ukrainie ma negatywny wpływ na kurs złotówki, który w ostatnich dniach dość mocno spadł, co oczywiście ma przełożenie na wartość kursów innych walut. Biorąc pod uwagę prognozy ekonomistów, w najbliższych miesiącach ta negatywna tendencja ma się niestety utrzymywać.

Po trzecie, pierwsze miesiące 2022 r. pokazują również, że absolutnie nieopłacalna jest ugoda z bankiem, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. Przede wszystkim podkreślić należy, że zawarcie ugody wiąże się ze zmianą oprocentowania kredytu i przejście na wariant WIBOR+marża. Oprocentowanie to w ostatnich miesiącach, ze względu na wysoką inflację i związane z nią działania rządu, jest niezwykle niekorzystne. W wielu przypadkach może się okazać wręcz, że rata kredytu po ugodzie będzie wyższa niż przed ugodą.

Podsumowując, 2022 r. zapowiada się jako kolejny rok, który przepełniony będzie korzystnymi dla frankowiczów orzeczeniami. Z tego też względu, jak również biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, wstrzymanie się z decyzją o skierowaniu pozwu do sądu nie ma merytorycznego uzasadnienie. Wręcz przeciwnie, prawnicy Kancelarii SENEKA wskazują, że warto decyzję tę podjąć jak najszybciej.

Facebook
Facebook
Twitter