UWAGA!!! UDZIELAMY ZDALNEJ POMOCY PRAWNEJ.

Getin Noble Bank w upadłości Zgłaszać wierzytelność ? Pozywać Bank? Czy jedno i drugie ?

            Dnia 20 lipca 2023 r. ogłoszona została upadłość Getin Noble Bank (dalej zwany GNB). Mimo upływu niemalże roku, w sprawie upadłości Banku nie poczyniono wielkich postępów, co jest niewątpliwie złą wiadomością dla frankowiczów, którzy posiadają kredyty w GNB. Czy mimo wszystko warto nadal zgłaszać wierzytelność? A może pozwać Bank o ustalenie nieważności umowy? Na […]

            Dnia 20 lipca 2023 r. ogłoszona została upadłość Getin Noble Bank (dalej zwany GNB). Mimo upływu niemalże roku, w sprawie upadłości Banku nie poczyniono wielkich postępów, co jest niewątpliwie złą wiadomością dla frankowiczów, którzy posiadają kredyty w GNB. Czy mimo wszystko warto nadal zgłaszać wierzytelność? A może pozwać Bank o ustalenie nieważności umowy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Nadal można zgłaszać swoje wierzytelności

Frankowicze, którzy mieli kredyty w GNB nadal mogą zgłaszać wierzytelność, z tą jednak różnicą, że obecnie wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty.

Wysokość opłaty (która z każdym rokiem nieznacznie wzrasta) wynika wprost z ustawy Prawo upadłościowe, a konkretnie z art. 235 ust. 1.  Opłata ta w 2024 r. wynosi 1 119,34 zł

Zgłoszenie wierzytelności sposobem na zabezpieczenie praw frankowiczów

            Zgłoszenie wierzytelności uprawnia frankowicza do dochodzenia swoich praw w ramach postępowania upadłościowego. W ramach zgłoszenia wierzytelności wierzyciel może bowiem:

– dokonać z bankiem w upadłości potrącenia wzajemnych roszczeń – co pozwala na uniknięcie ryzyka dochodzenia przez syndyka kwoty kapitału wypłaconego kredytu;

– wskazać syndykowi, ile wynosi nadpłata przysługująca kredytobiorcy z tytułu zaciągniętego kredytu frankowego

Warto też pozwać Bank w upadłości

Ze względu na to, że postępowanie upadłościowe jest procesem skomplikowanym i bardzo długotrwałym, warto również pozwać Bank o ustalenie nieważności umowy. W procesie przed sądem możliwe jest uzyskanie zabezpieczenia powództwa poprzez wstrzymanie obowiązku płatności dalszych rat kredytu. Jest to najważniejsze dla tych, którzy już spłacili kapitał kredytu. Bez zabezpieczenia powództwa z formalnego punktu widzenia kredytobiorca zobowiązany jest do dalszej spłaty kredytu a szanse na to, że odzyska nadpłacony kapitał kredytu w wyniku postępowania upadłościowego są znikome.

W takiej sytuacji frankowicz może spokojnie oczekiwać zakończenia procesu przed sądem bądź postępowania upadłościowego bez konieczności dalszej spłaty kredytu.

Uzyskanie wyroku ustalającego nieważność umowy niesie za sobą również tę zaletę, że „wiąże ręce” syndykowi w postępowaniu upadłościowym. Jeśli bowiem sąd ustali prawomocnie  nieważność umowy, ocena ta ma charakter ostateczny i odnosi skutek również w postępowaniu upadłościowym.

Zabezpieczenie interesów frankowicza GNB wymaga zatem podjęcia konkretnych działań. Jako Prawnicy z wieloletnim doświadczeniem w sprawach frankowych rekomendujemy klientom skorzystanie z drogi zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i przed sądem powszechnym w ramach postępowania o ustalenie nieważności umowy. Działanie takie pozwala w sposób kompleksowy zabezpieczyć interesy frankowicza. Prawnicy Kancelarii SENEKA od lat reprezentują interesy klientów zarówno w postępowaniach upadłościowych, jak i w sprawach frankowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa sprawy.

Facebook
Facebook
Twitter