UWAGA!!! UDZIELAMY ZDALNEJ POMOCY PRAWNEJ.

WYPADKI SAMOCHODOWE Co i ile należy się Tobie i Twoim bliskim, jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym przez innego kierowcę (Polisa OC) Część druga-szkody osobowe

Poza utratą majątku w wypadkach samochodowych można stracić także zdrowie, a nawet życie. Bez wątpienia nikt nie oddałby życia lub zdrowia własnego lub osoby bliskiej w zamian za świadczenie pieniężne. Ile jest warte ludzkie zdrowie czy życie? Zarówno jedno jak i drugie jest bezcenne, ale to nie oznacza, że krzywda, której doświadczyła bliska osoba lub […]

Poza utratą majątku w wypadkach samochodowych można stracić także zdrowie, a nawet życie. Bez wątpienia nikt nie oddałby życia lub zdrowia własnego lub osoby bliskiej w zamian za świadczenie pieniężne. Ile jest warte ludzkie zdrowie czy życie? Zarówno jedno jak i drugie jest bezcenne, ale to nie oznacza, że krzywda, której doświadczyła bliska osoba lub bezpośrednio uczestnik wypadku, nie powinna zostać zrekompensowana. Zarówno poszkodowanemu jak i jego rodzinie przysługuje szereg roszczeń związanych z doznanymi urazami i cierpieniami psychicznymi. Poza powszechnie znanymi rodzajami świadczeń, tj. zadośćuczynieniem za ból i cierpienie; czy odszkodowaniem za straty materialne, istnieje szereg innych – mniej znanych rodzajów roszczeń, o których poszkodowani i ich rodziny często nie wiedzą.

 

Zerwanie lub niemożności kontynuowania więzi rodzinnej

z osobą bliską pozostającą w stanie apalicznym

 

Do 2021 roku poszkodowani, pozostający w stanie wegetatywnym lub w stanie minimalnej świadomości powstałym w wyniku wypadku, nie mieli możliwości dochodzenia swoich praw z tytułu zadośćuczynienia czy odszkodowania. Wynikało to choćby z braku możliwości występowania przed sądem osobiście lub przez pełnomocnika. Możliwości dochodzenia zadośćuczynienia z tytułu śmierci poszkodowanego pozbawieni byli również jego bliscy, gdyż w świetle prawa osoba pozostająca w stanie apalicznym jest uznawana za osobę żyjącą. Jedynym rozwiązaniem było wystąpienie z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie, co wiązało się z długotrwałym postępowaniem sądowym. O wyżej opisanym stanie faktycznym rozstrzygnął ustawodawca wprowadzając do kodeksu cywilnego art. 4462 i w konsekwencji przyznając prawo dochodzenia zadośćuczynienia i odszkodowania osobom bliskim poszkodowanego. Roszczenia powyższego można dochodzić nawet w przypadku popadnięcia poszkodowanego w stan wegetatywny przed wejściem w życie art. 4462 kodeksu cywilnego.

 

Koszta zmiany wykonywanego zawodu, specjalny samochód, przebudowa mieszkania

 

Jeśli poszkodowany w wyniku wypadku stał się osobą niepełnosprawną, może domagać się również pokrycia kosztów przygotowania do zmiany zawodu. Warto wiedzieć, że poszkodowany, który na skutek wypadku stał się inwalidą, może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku zwrotu wydatku na dostosowanie pojazdu do jego potrzeb lub na zakup samochodu specjalnie przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Analogicznie, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za koszty przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

 

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

 (np. dziecko, rodzice, dziadkowie, partner życiowy)

 

W przypadku, gdy wypadek okaże się tragiczny w skutkach i w jego wyniku poszkodowany poniesie śmierć, osoby najbliższe zmarłego mogą domagać się zadośćuczynienia. Określenie wysokości takiego zadośćuczynienia odbywa się w toku procesu sądowego przy udziale biegłych psychologów i psychiatrów. Najistotniejsze są jednak zeznania bliskich (nie tylko rodziny). Przy wyrokowaniu sąd ocenia stopień cierpienia psychicznego, stopień krzywdy wynikający z utraty pomocy i opieki osoby bliskiej, uczucia osamotnienia, bezsilności wobec trudności życiowych, stopień zażyłości, bliskości i wspólności, jakie zachodziły pomiędzy zmarłym a najbliższym członkiem rodziny.

Renta okresowa lub jednorazowe odszkodowanie

 

Poszkodowany, który utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy może domagać się renty wyrównawczej. Renta może być przyznana okresowo (np. na czas przebywania na zwolnieniu lekarskim) lub na stałe. Gdy ujawnią się nowe okoliczności uniemożliwiające poszkodowanemu zarobkowanie lub zwiększą się jego potrzeby, renta może zostać podwyższona. Poszkodowanemu może być również przyznana renta w przypadku, gdy w wyniku wypadku zwiększyły się jego potrzeby lub pogorszyły się jego widoki na przyszłość. Sąd może zamiast renty przyznać poszkodowanemu także jednorazowe odszkodowanie, zwłaszcza, jeżeli ułatwi to przygotowanie się do wykonywania nowego zawodu.

 

Opisane powyżej roszczenia to jedynie przykładowy katalog praw przysługujących poszkodowanemu i jego bliskim. Prawo do każdego z nich należy rozpatrywać w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego i prawnego. W większości przypadków uzyskanie godziwego zadośćuczynienia i odszkodowania wiązać się musi z procesem sądowym. Przy szacowaniu roszczeń opisywanych w niniejszym tekście ubezpieczyciele zwykle kierują się swoimi wyliczeniami, a nie sprawiedliwym zaspokojeniem roszczeń osoby poszkodowanej lub jej bliskich. Dlatego jedynie niewielka część należnych środków wypłacanych jest w postępowaniu likwidacyjnym. Kancelaria Seneka gotowa jest zająć się reprezentowaniem osoby poszkodowanej lub jej bliskich w zakresie analizy wstępnej jak i na etapie sądowym. Zachęcamy do kontaktu. Udzielimy wszelkich dodatkowych wyjaśnień.

Facebook
Facebook
Twitter